2019. augusztus 27., kedd

Kukoricás cukkini tócsi

Itt a szezonja a cukkininek, hegyekben áll a piacokon, kertekben :) Minap akadtam erre a receptre egy újságban. Ripsz ropsz elkészül, magában vagy köretként is megállja a helyét.




Hozzávalók:

2 közepes cukkini (nálam lereszelve 70 dkg volt)
10-15 dkg kukorica (lehet konzerv, lehet frissen főtt)
3 egész tojás
5 dkg reszelt  parmezán sajt
apróra vágott snidling, petrezselyem
ízlés szerint só, bors, fokhagyma
2 dl liszt


A cukkinit tisztítjuk, nagy lyukú reszelőn lereszeljük, majd a levét jól kinyomkodjuk.
Hozzáadjuk a kukoricát, felvert tojásokat, fűszereket, sajtot, a lisztet és jól elkeverjük.
Serpenyőben forró zsiradékba evőkanányi adagokat teszünk és megsütjük.


Tippek:

Készíthetünk mártogatós is a tócsikhoz, görög joghurtba sót, borsot és fokhagymaport keverünk.









Csemege uborka

Tavaly kaptam ezt a csodás receptet egy ismerősömtől. Készítettem pár üveggel, majd három hétre rá megkóstoltam és nagyon ízlett. Így bátrabban vágtam neki egy nagyobb adagnak. Mindenkinek bejött, isteni csemege uborka lett belőle, ropogós.  Mivel nálunk nagy sikere volt, így közkincsé teszem :)



Hozzávalók:

1,5 liter hideg víz
35 dkg cukor
10 dkg só
2 dl 20%-os ecet
1 kávéskanál szódabikarbóna
1 kávéskanál natrium benzoát
1 kávéskanál borkénpor

koriander, egész bors, mustármag, babérlevél, vöröshagyma szeletek, torma, kapor

apró uborka

Az uborkákat alaposan megmossuk, jól letisztítjuk egy erre szánt körömkefe segítségével. A cukrot - sót - szódabikarbónát - natrium benzoátot - borkénport szárazon összekeverjük, majd az ecetes vízhez adjuk.  A sterilizált üvegek aljába teszem a fűszereket,  2-3 hagymakarikát, 2 szál kaprot, majd belerakom a jól megtisztított uborkákat, közé pedig tormát. Felöntöm a lével, majd letakarom kistányérral a tetejüket és másnapig úgy hagyom. Ha szükséges a következő nap még pótolom a levet, késhegynyi natrium benzoátot teszek a tetejükre, lezárom az üveget és mehet a kamra polcra.

Tippek, tapasztalatok:

A fűszereket összekeverem egy tálkába, majd az üvegekbe egy-egy evőkanállal teszek. Így egyszerűbb, nem kell mindegyiket külön külön belerakni, tuti, hogy belekerül mind :)
Ha marad meg a felöntőléből azt egy üvegbe téve a hűtőben tároljuk a következő felhasználásig.
Nálam egyszerre 5 kg uborkából készült, ahhoz kétszeres mennyiségű felöntőlé készült.
Aki szereti a csípőset, az tehet bele erős paprikát.











2019. augusztus 13., kedd

Szilvalekvár

Nagyon kedves barátnőmtől kaptam a receptet. Pár éve ezt a változatot készítem és nagyon elégedett vagyok vele. Az íze fenséges, a ráfordított idő sem vészes. Az utolsó fél-egy óra az, ami kicsit intenzívebb munkával  telik. Az egyetlen "gond" vele, hogy  két (attól függően mekkora üvegbe tesszük, nálam 6-7 dl-es volt) üveg lekvár lesz a végeredmény, de hát a jó szilvalekvár az ilyen :)



Hozzávalók:

4 kg szilva
80 dkg cukor
1 dl 10 %-os ecet
csírátlanított üvegek


A szilvát alaposan megmossuk, felezzük és egy lábasba tesszük. Ráöntünk 80 dkg cukrot, 1 dl 10 %-os ecetet és 24 órán keresztül állni hagyjuk. Ez alatt az idő alatt bőséges levet enged.
Másnap felforraljuk, majd kis hőmérsékleten 3,5-4 órán át főzzük. NEM KEVERGETJÜK!!! A fakanalat messzire eldugjuk! Néha néha az edény megrázhatjuk a tűzhelyen, de tényleg nem szabad kevergetni! Ezt a mozdulatot nehéz megállni, de muszáj kibírni :D
Ha letelt az idő (3,5-4-óra) akkor kezünkbe vehetjük a fakanalat és az utolsó fél -egy órában már keverhetjük. Vigyázzunk, nagyon tud bugyogni, nehogy megégessük magunkat. A főzési idő lehet kevesebb, esetleg több is, ez függ a szilva fajtájától is és az edényünktől, amit használunk. Sűrűre főzzük, hogy leve ne maradjon. Szinte fekete színe lesz és megáll benne a kanál. Ha ezen a folyamaton túl vagyunk csírátlanított üvegbe tesszük, lezárjuk és fejre fordítjuk pár percre. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Tippek, tanácsok:

Készítettem már úgy is, hogy a pihenési időt a felére csökkentettem. Ebben az esetben semmi különbséget nem tapasztaltam.
Amikor felforraljuk ne ijedjünk meg, elég "csúnya"a látvány :D De ez megváltozik ahogy telik a főzési idő.
Teszek ide fázisfotókat is, itt láthatjátok a szilva állagát.
Tehetünk a tetejére celofánt is, egyik évben így készítettem. Pár hónap múlva szépen a felére zsugorodott, igazi nagymama lekvár lett belőle.